Od października 2016 Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło możliwość potwierdzenia Profilu Zaufanego za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Dotychczas Profil Zaufany można było co prawda założyć przez internet, natomiast korzystanie z tego udogodnienia i tak wymagało fizycznej wizyty w tzw. punkcie potwierdzającym, np. placówce ZUS lub urzędzie. Zatem, aby załatwiać szereg spraw związanych m.in. z prowadzeniem działalności gospodarczej przez internet należało najpierw potwierdzić Profil Zaufany w czasie fizycznej wizyty w urzędzie.

Obecnie, tj. od października 2016, założenie Profilu Zaufanego jest możliwe w całości drogą elektroniczną z wykorzystaniem bankowości internetowej. Uwierzytelnianie tożsamości oparte jest o logowanie do bankowości elektronicznej.

Zgodnie z informacjami prezentowanymi na https://www.biznes.gov.pl/przedsiebiorcy/sprawy-online/podpis-elektroniczny-i-profil-zaufany/ewnioski-i-ceidg-przez-bankowosc-internetowa proces wygląda następująco:

Jak potwierdzić profil zaufany za pośrednictwem bankowości online?

Jeśli nie posiadasz jeszcze profilu zaufanego i chciałbyś go utworzyć oraz potwierdzić za pomocą bankowości elektronicznej, powinieneś wykonać następujące kroki:

  1. Wejdź na stronę Profil Zaufany. Kliknij „Zarejestruj się”.
  2. Po otwarciu strony „Rejestracja w Profilu Zaufanym” wybierz opcję „Chcę logować się przy użyciu zewnętrznego dostawcy tożsamości”.
  3. Wyświetli się strona „Rejestracja w Profilu Zaufanym za pomocą zewnętrznego dostawcy tożsamości”. Na tej stronie znajdziesz loga banków, w których możesz założyć i potwierdzić profil zaufany. Jeśli wśród nich jest Twój bank, w którym korzystasz z bankowości online, kliknij w jego logo.
  4. Po kliknięciu powinna otworzyć się strona serwisu bankowości internetowej Twojego banku. Zaloguj się na stronie, tak jak logujesz się do swojego konta.  Znajdź zakładkę dotyczącą składania wniosku o utworzenie profilu zaufanego i utwórz profil postępując zgodnie z instrukcjami na stronie. Jeśli masz problemy skontaktuj się ze swoim bankiem. Zobacz też, jak działa zakładanie profilu zaufanego na przykładzie konta iPKO oraz Inteligo.

Możesz pominąć kroki 1-3 i utworzyć profil zaufany bezpośrednio logując się do swojego serwisu bankowości internetowej i postępując zgodnie z pkt. 4.

Utworzenie profilu zaufanego za pośrednictwem bankowości elektronicznej jest bezpłatne!

FPP Group

 

[sgmb id=”1″]