Wydawanie rekomendacji jest ryzykowne, gdyż umożliwia szybką, czasami brutalną weryfikację. Co więcej, sama ocena kierunku zmian notowań danego waloru (wzrost/spadek) to przysłowiowe „pół biedy”, schody zaczynają się kiedy prognozę próbujemy osadzić w czasie. Tylko ostatnia dekada pełna jest wielkich predykcji znanych analityków, które mimo, iż ciągle wydają się słuszne (uzasadnione ekonomicznie), nie sprawdziły się w czasie określonym przez samego prognozującego, stając się pożywką dla krytyków.
Dotychczas ograniczaliśmy się do wydawania prognoz wyłącznie na potrzeby naszych Klientów, wszelkie sukcesy i potknięcia analizowaliśmy więc w wąskim gronie. Miało to swoje niewątpliwe plusy.
Faktem jest jednak, że zdecydowana większość naszych prognoz i rekomendowanych dalej działań konsekwentnie przynosi nam i naszym Klientom zyski. Myślę zatem, że najwyższa pora zacząć się tym chwalić.
1 października 2016 opublikowaliśmy przy okazji komentarza do wzmożonych zakupów złota przez Chiny kilka prognoz inwestycyjnych.
Oto co prognozowaliśmy:
„Co do braku obniżki stóp w USA, prognozowaliśmy bezbłędnie (nasz typ „bez zmian”). Gramy więc dalej: Marzec 2016 – złoto droższe niż dziś (ok 1116 USD/1 oz.), srebro droższe niż dziś (ok. 14,50 USD/1 oz.) , dolar słabszy niż dziś (ok. 3,80PLN/USD).” Post z dnia 01-10-2015 (https://web.facebook.com/FPP-Group-253797261472134/)
Na 31 marca 2016 rezultaty były następujące:
- USD/PLN – Prognoza: spadek; Rezultat: spadek (-1,95%)
- Złoto 1 oz. USD (1 uncja w USD) – Prognoza: wzrost; Rezultat: wzrost (+10,62%)
- Srebro 1 oz. USD (1 uncja w USD) – Prognoza: wzrost; rezultat: wzrost (+6,26%)
Słowem komentarza:
Zarządzając jakimkolwiek portfelem mimowolnie obstawiamy pewien scenariusz. Określony dobór aktywów i instrumentów sam w sobie jest wynikiem pewnych oczekiwań co do przyszłości. Zawsze mamy 3 możliwości: oczekiwać wzrostu notowań danego waloru, spadku lub pozostać poza rynkiem – a każde z tych działań będzie rezultatem oczekiwań. Wydanie powyższych rekomendacji było prognozą raczej asekuracyjną, poniżej punktuję dlaczego:
- Srebro zwykle waha się silniej niż złoto (w obie strony) , wielu specjalistów w tym obszarze wyznaje zasadę, że zwykle notowania srebra poprzedzają ruchy na złocie.
- Złoto przeważnie drożeje, gdy słabnie dolar.
- W dniu wydania powyższych prognoz dolar znajdował się poziomach ostatnio notowanych przed 2005 rokiem, po gwałtownym umocnieniu. Wypadałoby więc „skorygować”
- Uważam, że znacząca podwyżka stóp procentowych w USA oznacza załamanie na rynkach finansowych. Potężne załamanie. Grudniowa podwyżka była raczej spełnieniem napompowanych oczekiwań niż początkiem serii regularnych podwyżek. Kolejne pojawią się, gdy powstanie pomysł na rozwiązanie globalnej sytuacji, na dziś Pani Yellen ma raczej świadomość wybitnie negatywnych skutków gwałtownych podwyżek.
- Wysokie wyceny akcji w USA (Wskaźniki: P/E, P/BV, CAPE) sugerują, że należy zachować ostrożność i spodziewać się, że część inwestorów może zacząć realizować zyski (czyli sprzedawać akcje) co pociągnie wyceny w dół. Kapitał musi znaleźć ujście więc z skieruje się… gdzieś. Prawdopodobnie w poszukiwaniu bezpiecznej przystani, co oznacza m.in. obligacje lub kruszce. Biorąc pod uwagę ilość wyemitowanego na świecie długu, bardziej oryginalny wydaje się kierunek złoto/srebro.
- Polityka dodruku realizowana naprzemiennie w kilku obszarach walutowych (USA, Japonia, Strefa Euro) osłabia siłę nabywczą pieniądza fiducjarnego (papierowego) co nakazuje oczekiwać inflacji. W warunkach wysokiej inflacji, a raczej niskich (ujemnych) realnych stóp procentowych zwykle drożeją kruszce.
Można by rozprawiać na ten temat w nieskończoność, zostawmy więc trochę na później.
Podsumowując, chciałbym przywitać wszystkich zainteresowanych w dziale: BLOG. Mam nadzieję, że dzięki uaktywnieniu tej części naszej strony www stworzymy wartościowy kanał komunikacji, dostępny bez ograniczeń miejsca i czasu.
Codziennie rozwiązujemy zapytania i problemy związane z zarządzaniem aktywami, analizujemy sytuację na rynku, liczymy, opiniujemy. Od dziś postaramy się, aby część „smaczków” z tego wynikających znalazła się tutaj. Zapraszam do odwiedzin i dyskusji.
Piotr Krzak
Prezes Zarządu, Finanial Planning Professionals